על העדכונים מהיום

ברשימת האתרים שמצד ימין הקרויה "מהיום" אני אוסף אתרים שמצאתי בהם עניין, ושמתייחסים בדרך זו או אחרת לנושאים שאני מעלה בבלוג הזה. את האתרים הללו אני מוצא דרך שיטוט קבוע במספר אתרים: בראש וראשונה Planetizen שהוא פורטל מצוין לכל נושאי תכנון ערים ועיצוב אורבני (אם כי הוא רלבנטי בעיקר לשפות דוברות אנגלית, ובמיוחד ארה"ב ובריטניה). כמו כן אני מבקר יחסית קבוע של "הארץ" ואתרים נוספים מגיעים אלי דרך 4 רשימות דיוור שאני שייך אליהם. על אורבניזם חדש, על בנייה ניאו-מסורתית, רשימה שהתפצלה ממנה לדיון על דרכים חדשות לפתור בעיות עכשוויות באדריכלות ותכנון ערים שנקראת "שיח חדש" (New Discourse), ורשימת הדיוור של המועצה לאורבניזם אירופי (שהיא הגרסה האירופית לאורבניזם החדש).

מאז הפעם האחרונה שהתייחסתי אליה הוספתי שישה אתרים (מלמטה למעלה):

  1. מאמר של אילון שוורץ בהארץ הדן בתפקידה של הקק"ל כשומרת אדמות הלאום. המאמר נכתב בעקבות החלטת בג"צ המחייבת את המדינה לשווק קרקעות גם לערבים לצרכי מגורים. המאמר מזהה תפקיד חשוב לקק"ל בשמירה על קרקעות רגישות מבחינה נופית, אקולוגית ותרבותית.
  2. מראה המקום השני הוא למאמר שהופיע בגארדיין הבריטי על הריאקציה למודרניזם במוסיקה הקלאסית, ועל החזרה למוסיקה שניתן להקשיב לה בהנאה ושאיננה מיועדת למומחים בלבד. כמי שמאמין שהמודרניזם בארכיטקטורה ובאמנות שגה שגיאות קשות כאשר הרחיק את עצמו מהקהל הרחב ומהחיפוש אחרי יופי והרמוניה, נראה לי מעניין שבתחום שבו המשבר הוא גלוי וידוע, יש אמנים רציניים שמחפשים את הדרך חזרה מן השכלתנות שמאפיינת את המודרניזם.
  3. המאמר השלישי הוא על חשיבותם של עצים בעיר, ועל הקושי לקיים אותם ברחוב העירוני. ישנם טונות של מחקרים המראים שעצים הם בעלי חשיבות עליונה ברחובות עירוניים, ובמיוחד יש בהם כדי למתן ולשפר את האיכות של רחובות רחבים ומרובי תנועה. יש להם גם השלכות כלכליות חיוביות, והשקעה בעצים היא כנראה ההשקעה הטובה ביותר מבחינת הכדאיות הכלכלית שלה (יחס השקעה תפוקה).
  4. המאמר הרביעי הוא על נושא המעסיק מאוד את האומה האמריקאית, וצריך להעסיק גם אותנו. ההשתחררות מהתלות בנפט. הכיוון שמתווה המאמר: שימוש במכוניות היברידיות (הנעות על מנוע חשמלי מגובה במנוע רגיל), והגדלת השימוש באנרגיית רוח לייצור חשמל. כדי לעשות זאת יש לעשות דה-רגולציה בשוק החשמל, ולאפשר בעצם לכל אחד לייצר חשמל למערכת. יש באפשרות זו כדי לאפשר חיים כלכליים חדשים לאזורים מרוחקים – ועל ידי כך גם לעזור לשמור על התיישבות בפריפריה.
  5. המאמר החמישי הוא הסבר להדיוט של מה זה עיצוב אורבני, ומדוע הפך הנושא למדובר כל כך בבריטניה (ראו גם מאמר של ריצ'רד רוג'רס למטה בהיום). בריטניה עסוקה היום בחידוש הכלכלה והערים שלה שעדיין לא התאוששו לגמרי משקיעת התעשיות ההיסטוריות, והאסון הכפול שהביאו עליהם מלחמת העולם השניה, והשיקום שלאחריה שנעשו על פי עקרונות תכנון הערים והתחבורה המודרניים.
  6. המאמר האחרון מתייחס לנושא שדובר בו במושב שארגנה עמותת "מרחב" בכנס איגוד המתכננים שהיה לפני כשבועיים. הנושא הוא התחרות בין מסחר במרכז העיר ובין מרכזי מסחר חוץ עירוניים. בארה"ב התהפכה המגמה, והיום נסגרים יותר קניונים מאשר נפתחים חדשים. האופנה האחרונה היא יצירת מרכזי ערים המשלבים פונקציות שונות, ושיש להם גם משמעות סימבולית לתושבים כמרכז עירוני, ואינם רק מרכזי קניות. המאמר מתאר את הפעילות וההשקעות של פרברים מסביב לדנבר בהפיכת קניונים כושלים למרכזים עירוניים.
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: