האמנה של עמותת מרחב

בשבוע האחרון השקעתי שעות רבות בעיבוד האמנה של העמותה. התחלנו את העבודה על האמנה כמעט יחד עם ההקמה של העמותה . זה היה הדבר הראשון שעשינו. עירית תרגמה מאנגלית את האמנה של ה – CNU, ואני תרגמתי את האמנה של האירופאים (CEU). אחר כך הלל הגיב לדברים, והמשכנו לגלגל את זה בינינו ואף קיימנו שתי פגישות, התחלקנו לקבוצות עבודה וכו'. איך שהוא, נשאבנו בסוף בשנה שעברה לעבוד על התערוכה ועל הכנס – והעבודה על האמנה נעצרה.

אחד הלקחים שהיו לי מהכנס, למרות הצלחתו, היה חסרונה של אמירה ממוקדת שלנו לגבי חזון העמותה. וכן ספציפית מה לא טוב בסביבות שאנחנו בונים, ומה צריך לעשות כדי לבנות סביבות טובות יותר. את השנה הזו אנו מתכוונים להקדיש לחידוד הדברים האלה – וזה הכל מתחיל באמנה.

כדי לעשות את זה באופן אנרגטי וממוקד החלטנו לעשות סדנא של יומיים. הזמנו אנשים שהביעו בזה עניין בעבר, וכל מי שהיה מעוניין ויכול, והתרכזנו מיום שישי בצהריים עד יום שבת אחה"צ בנווה שלום (מקום נהדר). עבדנו בקבוצות על פרקים, החלפנו טיוטות, התווכחנו, ניסחנו, דקדקנו במילים עד שהגיע הערב. הלכנו לאכול ארוחת ערב ביקב בסביבה, וכשחזרנו בחצות ישבתי עם כל הטיוטות וניסיתי להכין משהו לדיון משותף למחרת בבוקר.

מן הטיוטות הרבות יצא קיצור של האמנה לארבעה פרקים (במקום שבעה), אך הפרקים היו ארוכים מדי. בילינו את יום השבת כולו בדיונים נוספים. לקראת צהריים, כאשר הריכוז החל לפוג, והמתח התחיל לעלות – עופר הזמין לנו הפתעה סדנת יוגה צחוק. זה היה שחרור של הנפש, ונתן כוחות מחודשים לחזור לטפל בפרק המקדים של האמנה המציג את המטרה, החזון ודרכי הפעולה – פרק שכולם חשבו שכבר היה סגור, וצללו פנימה לבצע בו שחיטה.

בסוף היום היו לי במקום טיוטה אחת 14 טיוטות שונות. היה צריך לעשות עבודה איטית של איחוד והשוואת הטיוטות כדי לעשות מזה סדר, וכדי להתחיל לראות את המבנה הכולל, להוציא את החזרות, למקד את הנושאים השונים למקומם הראוי. שוב שלחתי את הטיוטא לצוות המצומצם שהתנדב לעבוד על זה, ושוב קיבלתי הערות (עוד פרק נפל). שוב עשיתי שינויים, והיום פרסמנו את הטיוטא לכל האנשים שהיו שם בשבוע שעבר, והכנסנו אותה לאתר.

יש משהו מרתק בלעבוד על טקסט עם עוד אנשים אחרים. כל אחד יש לו כיוון וצורת ביטוי אחרים, ואתה צריך לזקק מכל אחד את מה שנכון וחשוב, ומה שמיותר (כפי שגם בדברים שלי יש חלקים שהם נכונים ואמיתיים ודברים שאפשר לוותר עליהם). ככל שעושים את זה יותר, אז אם הגעת לטקסט שמסכימים עליו 20 איש, סביר להניח שיוכלו לחתום עליו עוד מאות. המעניין הוא שהיום נתתי אותו לקריאה לחבר שלא היה מעורב בתהליך, והוא העיר עוד שתי הערות – וכך ממשיכים לשייף את הטקסט כמו חתיכת עץ שככל שאתה משייף אותה יותר נהיית יפה יותר ומראה יותר טוב את הטקסטורה שלה.

אז אתם יכולים לראות אותו כאן. יש איזה בעיה באתר אז אם אתם מעוניינים לקרוא, אני ממליץ להוריד למחשב שלכם את המסמך. אשמח לשמוע את תגובותיכם והערותיכם ותהיו גם אתם שותפים בתהליך.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: