אחד במאי בפורטלה דלה ג'ינסטרה

לא רק עבורנו חודשי האביב מהווים תקופה של אירועים הקשורים בעצמאות ובמלחמותיה. ב – 25 לאפריל חוגגים באיטליה את יום השחרור מהפשיזם. זהו היום שבו נכנסו צבאות הברית לרומא, המלך נכנע, והמשטר הפשיסטי של מוסוליני נפל. ב – 1 במאי חוגגים את האחד במאי שהוא עדיין חג שמתייחסים אליו ברצינות באיטליה. חג הפועלים.

השבוע אני שוב בפאלרמו, ונסענו להשתתף בחגיגת האחד במאי בפורטלה דלה ג'ינסטרה. פורטלה דלה ג'ינסטרה היא מעבר הרים שנמצא מעל לפאלרמו ומחבר את עמק היאטו עם העמק של פיאנה דלי אלבנזי שבתרגום לעברית משמעותה: המישור של האלבנים. לפני חמש מאות שנה כאשר התורכים כבשו את אלבניה, ברחו נוצרים ממנה, וקיבלו רשות להתיישב מהארכיבישוף של פאלרמו על אדמות שהיו שייכות לו בפאלרמו. הם ייסדו ארבעה כפרים הנמצאים כולם בפרובינציה של פאלרמו. פיאנה, סנטה כריסטינה שנמצאת לידה, מדזויוזו, וקונטסה אנטלינה. הבדל הדת (רוב המתיישבים היו יוונים אורתודוקסים) והשפה שמרו על ההפרדה מהאוכלוסיה המקומית, ונוצרה תרבות ייחודית של המקום. החל מהמאה ה – 19 החלו נישואי תערובת וחילון, ורוב הכפרים הללו איבדו את ייחודם התרבותי, אולם בפיאנה עדיין הילדים לומדים אלבנית, והתרבות המיוחדת להם נשמרת.

פיאנה דלי אלבנזי והאגם שמתחתיה

בין השאר בגלל הייחוד התרבותי הזה, למאפיה לא היתה דריסת רגל בפיאנה. ובאזור הזה החוק שהעניק לאיכרים בעלות על הקרקעות שעיבדו, שנחקק לאחר מלחמת העולם השנייה, יושם ביתר מהירות מאשר בשאר סיציליה. באחד במאי 1947, עלו האיכרים לפורטלה דלה ג'ינסטרה ששם היה מקום כינוס מקובל לחגיגות, לחגוג את התקדמות הרפורמה. מן ההרים ירדו אנשים של סלבטורה ג'וליאנו, ראש המאפיה באותה תקופה והחלו לירות בחוגגים. מהם נהרגו 15. הקשר לפוליטיקה ולמשטרה מעולם לא הוברר, אבל בלטו בהעדרם אנשי החוק והקארביניירי שהגיעו רק מאוחר יותר. דווקא מעשה נבלה זה, גרם להתפרצות מרידות האיכרים בקיץ של 1947, שבמהלכם היו התנגשויות נוספות בין המאפיה, שהיתה קשורה כנראה לבעלי הקרקעות הגדולים ולפוליטיקה, ובין האיכרים, אבל שבסופן בוצעה הרפורמה הקרקעית וכוחה המסורתי של אצולת הקרקעות נשבר.

פורטלה דלה ג'ינסטרה הנמצאת באוכף בין שני ההרים

מאז חוגגים את האחד במאי בפאלרמו בפורטלה. וגם הפעם. בין הדוברים היתה גם ריטה בורסלינו, מועמדת השמאל והחברה האזרחית לנשיאות סיציליה בבחירות הקרובות (בסוף מאי תתקיימנה), ואלמנתו של השופט בורסלינו שנרצח על ידי המאפיה בסוף שנות ה-90 בסדרת הרציחות שהביאה בסופו של דבר לעלייתו לראשונה של השמאל לשלטון בפאלרמו ובסיציליה בשנות ה – 90, ולאביב של פאלרמו.

בהפגנה אוירת חג, פגשנו חברים ומכרים מהמקום ומהעיר. סיימנו את היום בארוחת צהריים על האש אצל משפחה של ידידים מפיאנה. בזה בהחלט אנו דומים לסיציליאנים – כל חג הוא סיבה טובה לצלות בשר על האש ולאכול טוב. הנאומים היו נמלצים, הרוח נשבה והיה קצת קר למרות יום השמש – אביב מאוחר גם כאן. ישנה אופטימיות זהירה. בסיציליה ניתנו בבחירות האחרונות יותר קולות לימין מאשר בכל איזור אחר באיטליה. מצד שני לפני מספר שבועות נתפס סוף סוף (אחרי 43 שנה) ראש המאפיה. הנשיא הנוכחי מסובך בחקירות בקשרים עם המאפיה, ומועמדי הימין מתרחקים ממנו. כיון שמצביעים כאן בפתק כפול (לנשיא לחוד ולפרלמנט לחוד) בהחלט יכול להיות שריטה בורסלינו תנצח, ויהיה בכך ניצחון של החברה האזרחית, ומסר חזק לפוליטיקאים להתרחק מהקשרים עם העולם האפל של המאפיה. כמו שאצלנו הבחירות הם תמיד בנושא הפלשתיני, כאן הבחירות הם בסופו של דבר בנושא המאפיה ומידת שליטתה בחיים הפוליטיים והכלכליים של האי. עצם החד מימדיות הזו מזיקה, משום שהיא דוחקת נושאים חשובים אחרים מסדר היום. היא גם יוצרת את ההקצנה של העימות הפוליטי, ואת הקושי של המחנות ליצור שיח זה עם זה. אך להערכתי הבעיה של סיציליה קשה הרבה יותר לפיתרון מאשר הבעיה שלנו עם הפלסטינים, כי היא נוגעת לעצם ההבנה שלהם את עצמם, והצורה שהם רואים את תרבותם. כמעט אפשר להגיד שגם האנטי-מאפיוזים הגדולים ביותר מאוהבים בטראגיות של הסיפור הסיציליאני. קצת כמו שיש אילו מאיתנו המאוהבים בגורל היהודי.

בתמונה התחתונה ניתן לראות על אחד הדגלים את התמונה המפורסמת המתארת את שביתת האיכרים והפועלים הגדולה בתחילת המאה ה – 20, שהיתה תחילתה של תנועת הפועלים באיטליה (אותה תמונה גם מלווה את סרטו הגדול של ברטולוצ'י: 1900).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: