מעשה עירוני – כלים וסדנאות לעירוניות מתחדשת בישראל – חיפה 2006

29 בנובמבר – 1 בדצמבר 2006

ח' – י' בכסלו תשס"ז
מתחם רפופורט ובית הכט בחיפה

הקדמה

הכנס השנתי השני של "מרחב" בהשתתפות אורחים מחו"ל יעסוק בכלים הנדרשים ליישום עירוניות מתחדשת בישראל.
 לאחר הצלחת הכנס הראשון בחיבור קהלים רחבים לעמותה ולעקרונותיה, חוזרת ועולה השאלה: איך מגשימים את העקרונות הללו הלכה למעשה בישראל?
בחרנו לקיים השנה את הכנס בחיפה בשל רב גוניות תושביה, בשל היותה עיר מרובת מרכזים, עיר מחוז, ונוכח האתגר בטיפול בהתחדשות של המרכזים העירוניים ההיסטוריים של העיר. כמו כן, הרצון להיות יחד עם תושביה לאחר התקופה הקשה שעברה העיר במלחמה האחרונה, חידד את ההחלטה לקיים את הכנס בחיפה.

הכנס יעסוק :

בהצגה ראשונה של הכלים לעירוניות מתחדשת בישראל, כפי שגובשו ע"י חברי עמותת מרחב בשנה האחרונה.

בדוגמאות של כלים המפותחים היום בעולם ליישום עירוניות מתחדשת.

בהתנסות פעילה בכלים אלה במהלך סדנאות לתכנון בהשתתפות הציבור במספר אתרים בעיר.

אורחי הכנס:

אורח מיוחד ומרצה מרכזי: חיימי לרנר
אדריכל, לשעבר ראש עיריית קורטיבה ומושל מדינת פאראנה בברזיל, ונשיא איגוד האדריכלים הבינלאומי (UIA). הוביל את המהפכה העירונית שהפכה את קוריטיבה למודל בינלאומי בתכנון ערים .
אורחי כבוד:
 שמואל גלבהארט – סגן ראש עיריית חיפה ומחזיק תיק התכנון
 יוסי בן ארצי – רקטור אוניברסיטת חיפה
אורחים בינלאומיים:
 גבריאלה טאלייבנטי – אדריכל וראש התנועה "חזון לאירופה" באיטליה.
 מייקל מהאפי – אדריכל ותאורטיקן, מרכז קבוצה מחקר בין-לאומית לפיתוח כלי תכנון לעירוניות מתחדשת.
 רלף צוקר – יזם המבצע פרוייקטים של עירוניות מתחדשת בניו-יורק וניו-ג'רזי.
 הת'ר סמית – מנהלת תכנון, הקונגרס לעירוניות חדשה, ארה"ב.
 לואיג'י מולו – מהנדס ומרצה באוניברסיטת נפולי II.
 ניל פייטון – אדריכל מוביל בקונגרס לעירוניות חדשה בארה"ב

תכנית הכנס

מושב פתיחה (בוקר 29.11.06):
במושב הפתיחה יוצגו שני הנושאים המרכזיים של הכנס: כלי התכנון ליישומה של עירוניות מתחדשת, ואפשרויות יישומם בהקשר העירוני המיוחד שבו מתקיים הכנס – העיר חיפה. יו"ר המושב יהיה סגן ראש עיריית חיפה ומחזיק תיק התכנון העירוני אדר' שמואל גלבהארט, ויישאו בו דברים: פרופ' יוסי בן ארצי על ההיסטוריה העירונית של חיפה, ד"ר גבריאלה טאלייונטי על השימוש בחתך האזורי אחד מכלי התכנון המרכזיים שפותחו עלי ידי העירוניות המתחדשת בעולם – בעיר האירופאית.

קוקטייל והרצאה מרכזית (ערב 29.11.06):
בערבו של היום הראשון של הכנס יתקיים מפגש בחסותו של סגן ראש עיריית חיפה אדר' שמואל גלבהארט. בנוכחותם של אדר' פול ויטל יו"ר איגוד מהנדסי הערים, מר אבי ירום – ראש התאחדות הקבלנים, וחברי הועד המנהל של "מרחב". אורחו המיוחד של הכנס אדר' חיימי לרנר ירצה את ההרצאה המרכזית של הכנס.

מושבי מליאה: כלים לעירוניות מתחדשת (בוקר 30.11.06):
מושבי המליאה של הבוקר השני יעסקו בכלים ליישומה של העירוניות המתחדשת. המושב הראשון יעסוק בכלי תכנון לעיר המורכבת של המאה ה – 21.

ירצו: מר מייקל מהאפי המרכז קבוצת מחקר בין לאומית העוסקת בנושא זה, וגב' הת'ר סמית האחראית לנושא תכנון ערים בקונגרס לעירוניות חדשה (CNU) בארה"ב.
המושב השני יעסוק בכלים יזמיים להתחדשות עירונית וירצו בו: מר שלמה לחיאני ראש עיריית בת-ים, מר שרגא ויסמן, מנכ"ל חברת אשדר, אדר' נעמה מליס שתציג פרוייקט של חברת אשדר ברמת אביב, ומר רלף צוקר יזם המבצע פרוייקטים של עירוניות מתחדשת בניו-יורק וניו-ג'רזי.

מושבי מליאה עירוניות מתחדשת והשתתפות הציבור בתכנון (אחה"צ וערב 30.11.06):
במושב אחה"צ יוצגו לקהל המשתתפים בכנס תוצרי הסדנאות בהשתתפות הציבור העוסקות בשכונות ואדי ניסנס, עין הים והדר הכרמל. כמו כן ירצה אדר' ניל פייטון על פרוייקטים המתוכננים בשיטת הצ'ארט (charette) בארה"ב, ומייקל מהאפי יתאר את השימוש בשיטה זו על ידי אנשי הקונגרס לעירוניות חדשה בארה"ב לתכנון שיקום חוף מיסיסיפי בעקבות סופת ההוריקן קתרינה.
במושב הערב יוצגו תוצרי הסדנא האסטרטגית: "בוסטון של ישראל, פיתוח חיפה כעיר אוניברסיטאית" שתתקיים במקביל לכנס בשיתוף עם המרכז לחקר עיר ואזור בטכניון. לאחר מכן יתקיים רב שיח בהנחיית ד"ר פנינה פלאוט מהמרכז לחקר העיר והאזור בטכניון, ואדר' פארה גולדמן מהוועד המנהל של עמותת "מרחב". ברב השיח ישתתפו אורחי הכנס, אנשי מפתח מחיפה והקהל.

מושבים מקבילים:
בנוסף יתקיימו מושבים מקבילים בארבעה מסלולים:
1. "ארגז הכלים" לעירוניות מתחדשת בישראל: במושבים אלו ירצו חברי העמותה החברים בצוות המפתח את הכלים לתכנון, ומרצים נבחרים מהאקדמיה ועולם העשייה העירונית בנושאים הבאים: המרקם העירוני (יעקב יער, הלל שוקן, הורציו שוורץ, דרור גרשון, פארה גולדמן, עירית סולסי וסעדיה מנדל); עירוב שימושים (נחום כהן ועירית סולסי); מרכז ופריפריה (יודן רופא, נעמי כרמון ועודד קוטוק); עידוד ההליכה ברגל (גבריאלה כהן ורוברט אסחאק); שילוב אוכלוסיות (אמילי סילברמן ומשה טופרובסקי); פיתוח תיירות ייחודית (משה פודם ונירה פרץ); שיתוף הציבור (עופר לרנר וראסם חמייסי); תחיקה ובקרת תכנון (רחל אלתרמן ונעמי אנג'ל); איגו"ח עירוני ככלי להתחדשות (קרל קפלן, תמיר פישמן, אהרן כהן-מוהליבר).
2. הצגת פרוייקטים של התחדשות עירונית בישראל: מושבים אלה יתקיימו בשיתוף עם איגוד מהנדסי הערים ועם משרד הבינוי והשיכון. יוצגו בהם פרוייקטים של התחדשות ושיקום עירוני בירושלים, תל-אביב, הרצליה, נתניה וחיפה על ידי: סופיה אלדור, חזי ברקוביץ', עמוס ברנדייס, דייויד סוקט, עופר מנור ועמי שנער.
3. תחבורה, תשתיות והעיר: מושבים אלה נעשים בשיתוף עם משרד התחבורה, נ.ת.ע, נתיבי איילון – האגף לתחבורה ציבורית, יפה נוף וחברת החשמל. במושבים אלה תוצגנה עבודות שנעשו על ידי הגופים הללו לפיתוח התשתיות העירוניות כך שיתמכו בחיזוק ושיפור המרחב הציבורי.
4. מושבים בשיתוף מכון ב.ר.מ לטכנולוגיה וחברה באוניברסיטת תל-אביב: מושבים אלה המאורגנים על ידי עמיתי מחקר במכון אסנת רוזן ונתן מרום יעסקו בדימוי המרחב בתנועה בעיר, ובפוטנציאל של שותפויות ציבוריות פרטיות ככלי להתחדשות העיר.

סדנאות לתכנון בהשתתפות הציבור

 במהלך הכנס, במקביל למושבים, יתקיימו סדנאות תכנון בהשתתפות הציבור, שיעסקו בשכונות: עין הים, ואדי ניסנאס והדר הכרמל, וכן סדנת חשיבה אסטרטגית כלל עירונית – פיתוח חיפה כעיר אונברסיטאית. מטרת הסדנאות לקיים דו שיח תכנוני עם התושבים, להדגים את האפשרות לתכנון בהשתתפות הציבור שנעשה בה שימוש נרחב בפרוייקטים עירוניים בעולם. לאפשר למתכננים בחיפה ומכל הארץ להתנסות בתהליך תכנון זה, ולהראות שניתן להגיע לפתרונות מוסכמים על התושבים וכל בעלי העניין.
1. שכונת ואדי ניסנס – שכונה במרכז העיר ההיסטורי של חיפה ובה בעיקר אוכלוסיה ערבית ומעט אוכלוסיה יהודית. השכונה נפגעה מטילים במהלך המלחמה האחרונה, ותושביה מבקשים כבר זמן רב ליצור פורום לתכנון משותף עם התושבים והעירייה. הסדנא תיערך במשותף עם העמותה לקדמה חברתית חיפה וועד שכונת ואדי ניסנס.
2. שכונת עין הים – שכונה מעורבת של יהודים וערבים, שחלקה במצב סוציו כלכלי נמוך. השכונה ממוקמת בחלקה המערבי של העיר ונושקת לחוף הים. בשכונה זאת קיימת הזנחה של השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי. נציגי השכונה פנו אלינו במטרה ליצור פורום לתכנון המרחב הציבורי והשטחים הפתוחים כחלק משיקומה. הסדנא תיערך במשותף עם סניף חיפה של החברה להגנת הטבע, שלוחת עין הים של מתנ"ס ליאו בק וועד שכונת עין הים.
3. שכונת הדר הכרמל – שכונת הדר הכרמל אשר נוסדה כשכונה היהודית הראשונה בעיר, הייתה מרכז עסקי ותרבותי אך ירדה מגדולתה. השכונה מאופיינת בעושר ארכיטקטוני, באוכלוסיה מגוונת, בפעילות קהילתית ומהווה עדיין מוקד מסחרי. השכונה עומדת מזה זמן על סדר היום של העירייה. מטרת הסדנא לחשוב על כיווני פיתוח לשכונה. הסדנא תיערך בשיתוף מתנ"ס הדר, פורום הדר וועד שכונת הדר.
4. בוסטון של ישראל – פיתוח חיפה כעיר אוניברסיטאית: מנוף לפיתוח עיר השכלה המשלבת רפואה, מדע וטכנולוגיה – סדנא אסטרטגית בהיבט כלל עירוני אשר תבחן כיצד ניתן לקדם את חיפה, לשקמה לאחר המלחמה ולחזק את מעמדה באזור על ידי מיצוי הפוטנציאל הגלום באוינברסיטאות ובמרכזי המחקר והפיתוח בעיר, ככלי למיצוב חיפה כמוקד של מדע, טכנולוגיה ורפואה, וקידום תיירות ותעסוקה סביב התמחויות אלו. בסדנא ישתתף צוות תוכנית המתאר של העיר במטרה לשלב את תוצרי הסדנא בתכנית המתאר המתגבשת. הסדנא תיערך בשיתוף המרכז לחקר העיר והאזור בטכניון.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • גיא  On 11 בנובמבר 2006 at 11:20

    אגב, אתם מתכוונים להפגין נוכחות גם בכנס הגיאוגרפי בחנוכה (אונ' ת"א)?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: