האם אנחנו שמרנים, יזמיים וממסדיים?

תגובה ל- "תכנית ההתכנסות" מאת אסתר זנדברג ("הארץ", 30.11.06)  התגובה נשלחה כמכתב למערכת הארץ אבל יש לי תחושה שלא תפורסם.

כמה קלה מלאכתו של המתייג בתגיות והממדר במגירות. גב' זנדברג, החליטה כבר לפני זמן רב כי עמותת "מרחב" מקדמת סדר יום שמרני, יזמי וממסדי ועל כן למרות שהדגישה את חשיבות הנושאים שאנו מנסים להכניס לשיח הציבורי, לעולם לוותה לכתבותיה ההסתייגות הזו. אולי אנו ראויים לתואר הזה, משום שבניגוד לעמותות אחרות, הפועלות לשנות את מצבן של אוכלוסיות שוליים, עמותת "מרחב" פועלת כדי לשנות את כללי המשחק עצמם – את האופן שבו מתכננים, בונים ומנהלים את המרחב העירוני בישראל, ואולי אנו זוכים לתואר זה, משום קרבתנו לתנועת האורבניזם החדש בארה"ב, התוקפת את תכנון הערים המודרני – המזוהה בארץ עם השמאל הפוליטי.

אולי משום כך לא טרחה גב' זנדברג להסתכל היטב בחומר שנשלח אליה לפני הכנס. לו היתה קוראת בו ביתר עיון היתה רואה שבמסגרת הכנס התקיימו ארבע סדנאות תכנון בהשתתפות תושבים בחיפה מהן שלוש בשכונות חלשות יחסית של העיר: ואדי ניסנס, עין הים, והדר הכרמל. ללא ספק עדות לעמדה ממסדית וניאו-ליברלית. על רקע סדנאות אלה התעמתנו גם עם ראש העיר יונה יהב, שבסופו של דבר הסיר את חסותו האישית מהאירוע, למרות שעיריית חיפה תמכה בכנס, וזכינו להשתתפותו המלאה של סגן ראש העיר שמואל גלבהרט. אולי בגלל עמדה "מקצועית וא-פוליטית" זו כלל הכנס מושבים בנושא דיור בהישג יד ככלי להתחדשות עירונית, או כלי מדיניות לשיקום עירוני. ואורחינו מחו"ל הציגו כלים תכנוניים חדשים שמטרתם להעניק לקהילה שליטה טובה יותר בתוצאות הפיתוח העירוני – והדגימו זאת בתכניות שנעשו, ועבודה מתמשכת בניו-אורלינס ובחוף מיסיסיפי.

כמו כן, שכחה גברת זנדברג להזכיר את אורחו המרכזי של כנס "מרחב", אדריכל ג'יימה (חיים) לרנר. איש מקצוע ואיש פוליטי, חבר המפלגה הסוציאליסטית בברזיל, שלוש פעמים ראש העיר של קוריטיבה, פעמיים מושל מדינת פאראנה בברזיל, והנשיא היוצא של איגוד האדריכלים הבינלאומי. איש שהפך את עירו לדוגמא לעיר הפועלת עבור כל תושביה, באמצעות מדיניות תחבורה חדשנית, הקפדה על איכות חיים ומציאת פתרונות יצירתיים לבעיות מורכבות. זו הפעם השנייה שלרנר, שזכה בשלל פרסים בינלאומיים על פועלו, מבקר בארץ כאורח "מרחב", וגב' זנדברג, שלא מחמיצה הזדמנות להטעים אותנו מהגיגיהם הריקים של אדריכלים משרתי ההון הבינלאומי ובעלי פוזה אוונגרדית כראם קולהאס, זאהה חדיד או דניאל ליבסקינד, איננה מוצאת לנכון לפגוש אדריכל ואיש מרתק זה, ולהביא את בשורתו האנושית, הפשוטה והישירה לקהל המקצועי והרחב בישראל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יודן רופא  ביום 19 בדצמבר 2006 בשעה 15:55

  אני מציע שתקרא את הכתבה, ואז תראה שהתגובה שלך לא רלוונטית. ובקשר לפעילות במסגרת ארגונים קיימים – זו ביקורת שהרבו להטיח בנו, במיוחד מעמותת האדריכלים והארגון לתכנון סביבתי, ויש שוני מהותי. אלו הם ארגונים מקצועיים ולא אידיאולוגיים, והארגון שלנו איננו רק לאנשי מקצוע ויש לו סדר יום מובהק שעלול להיות שנוי במחלוקת בין אנשי מקצוע שונים. מן הצד השני אנחנו גם איננו מזדהים לגמרי עם הארגונים הירוקים, או החברתיים, למרות שיש בינינו הרבה שיתוף פעולה. אגב, לא בטוח שדווקא מיעוט ארגונים וריכוזם יחד הוא עדיף לשיפור ולקידום הנושאים, ייתכן שדווקא הריבוי, ההתמחות והרישות של הארגונים הוא זה שמביא לחברה אזרחית פעילה יותר ואפקטיבית יותר

 • גרשון  ביום 19 בדצמבר 2006 בשעה 13:30

  מבלי לדעת מה הכתבה גב' נזנברג אני חושב שהתגובה פשוט מיותרת: יש אלה שתפקידם לבקר ויש אלה שתפקידם לעשות, וכל אחד הרי רואה את הדברים ממקומו.
  איני רוצה להכנס ל"דיון" אך תחושתי שמרחב, כפעילות נוספת, עמותה וכד' יכלה לפעול במסגרת אחד הארגונים המקומייים האחרים.
  חלק מהיזמויות הן ללא ספק בעלות פנות כלכלית, חלקן מאפשרות במה לביטוי ערכים שונים.
  אגב-אני מעריך את JAIME LERNER
  אך ללא ספק האחיש פוליטיקאי
  ME DESCULPEת JAIME
  וממליץ לבקר בקוריטיבה ולראות מבה באמת המציאות והאם היינו רוצים להיות בכמוה או לגור שם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: