מי זה הסאלינגרוס הזה ולמה כדאי לי ללכת לשמוע אותו?

ניקוס סאלינגרוס התחיל את הקריירה שלו כאמן. מאוחר יותר למד פיזיקה תיאורטית ופרסם מאמרים מדעיים רבים. בשנת 1983 החל בשיתוף פעולה עם כריסטופר אלכסנדר ועזר לו לערוך את סדרת הספרים על מהות הסדר. משיתוף פעולה זה התחילה פעילות מחקר חדשה לגמרי שמטרתה להסביר בכלים מדעיים תופעות שעד עתה חמקו מהסבר מדעי כמו אמנות, אדריכלות ועיצוב עירוני.

סאלינגרוס פיתח כללים העומדים בבסיסה של כל אדריכלות חיה. חוקים המסבירים את יופייה של אדריכלות העבר, ומאפשרים להגיע להישגים דומים גם באדריכלות עכשווית ללא צורך להעתיק פתרונות מוכנים. כללים אלה הציתו ויכוח סוער בקהילה המקצועית ובקרב מבקרי אדריכלות. אולם הם מתבססים על חוקי הטבע והמתמטיקה, ועל כן ניתנים לאישוש מדעי ואמפירי, בניגוד לדוגמות של האדריכלות בשבעים השנים האחרונות. כך מתבהר לעינינו הניגוד שבין הבניה הנוצרת מחוץ לממסד האדריכלי, ובין מה שאדריכלים חונכו להאמין בו במאה החולפת. סאלינגרוס מכנה את החינוך האדריכלי בעולם כולו "כת דתית" בסגירותו המחשבתית, בהיעדר הפתיחות והעניין בתוצאות אמפיריות של מידת ההצלחה או אי ההצלחה של בניינים, בשיח ההרמטי ובבוז שהוא רוחש ללא מאמינים והכופרים בו.

כך יצר לעצמו סאלינגרוס שם של מבקר חריף ורהוט של המודרניזם, הפוסט מודרניזם והדה-קונסטרוקטיביזם באדריכלות ובמחשבה. במקומם הוא מציע אדריכלות הומניסטית לימינו. עבודתו התיאורטית מחברת בין צרכים עכשוויים, ובין האיכות העל-זמנית של אדריכלות מסורתית. בדבריו הוא גם מקשר בין התיאורטיקן והאדריכל הקלאסיציסט לאון קריר, ובין הרעיונות השונים מאוד של אלכסנדר. יש הרואים בו את התיאורטיקן של תנועה רחבה, ועדיין לא קוהרנטית של אדריכלים השואפים לחבר את האנושות חזרה על כל מה שאבד לה בשמונים שנות מודרניזם באדריכלות ובתכנון ערים.

אז אם אתם תוהים למה הרבה אדריכלים מתכננים קוביות סטריליות אבל מעדיפים לגור בבנין ערבי משופץ?

 ומדוע התחושה ברחוב של עיר מימי הביניים כל כך יותר נעימה מאשר ברחוב הממוצע בעיר מגוריכם? מדוע ערים מתוכננות למהדרין נראות ומתפקדות כבלגן מושלם, וישובים לא מתוכננים הופכים להיות יקרים מדי עבור תושביהם המקוריים בגלל שכל מי שרק יכול רוצה לגור שם? אם אתם רוצים להבין קצת יותר מהם החוקים העומדים מאחורי היופי האדריכלי, ומדוע מה שמלמדים אתכם בבית הספר לאדריכלות איננו נותן לכם את הכלים להגשים את החלום הזה? אם אתם סקרנים לשמוע משהו אחר ממה ששמעתם עד כה על אדריכלות ותכנון ערים והקשר שלהם למדע עכשווי ¬- כדאי שתיקחו יום חופש ביום שלישי ה – 18.11 ובואו להרצאות בשדה בוקר.

ההרצאה הראשונה תהיה ב – 10:30 בנושא חיבור העיר הפרקטלית. ההרצאה תעסוק במבנה של העיר כפרקטל, החשיבות של הגדלת הקשרים בין חלקי העיר לחיותה. היא תסביר מדוע רעיונות מרכזיים של המודרניזם בתכנון עירוני כמו הפרדת שימושים וההירארכיה של מערכת הדרכים גרמו לפירוק המבנה העירוני ולהתפוררות העיר ואיך ליצור מחדש את הרשתות הללו ולשלב בעיר רשתות קומוניקציה נוספות.

ההרצאה השניה תהיה ב – 12:30 בנושא התיישבות בלתי פורמלית ודיור – אורבניזם בארגון עצמי. ההרצאה מתארת את הכישלון של המודרניזם בפתרון בעיית הדיור, ואת מה שניתן ללמוד משכונות הפחונים המקיפות את רוב הכרכים הגדולים בארצות מתפתחות. במקום לראות בשכונות אלה בעיה, ניתן לראות בהם פתרון, שבאמצעותו אנשים מעוטי אמצעים מייצרים לעצמם את המרחב, ובאמצעותו, אם המדינה מאפשרת להם, מתקדמים כלכלית ומשתלבים בחיי הכלכלה העירונית. ההרצאה מתארת ניסיון ללמוד מתהליכים אלה במאמצים תכנוניים להספקת דיור ולשיקום אחרי אסונות.
ביום ההרצאות תהיה הסעה מבאר-שבע. ניתן להירשם בדוא"ל: yrofe@bgu.ac.il או בטלפון 08-6596875.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יודן  On 13 בנובמבר 2008 at 0:43

  סתכל בצד ברשימת הספרים המומלצים וכמו כן יש קישור במאמר הקודם שפרסמתי על הביקור של סאלינגרוס

 • שועי  On 13 בנובמבר 2008 at 0:21

  תודה יודן
  דברים מרתקים
  וגם הרחבתי ידיעותיי באמצעות עיון ברשימת הספרים
  היכן ניתן לקרוא על אודות ספרו של אלכסנדר שהזכרת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: