התנועה הירוקה הולכת עם מימד לריצה משותפת בבחירות הקרובות

בחודשיים הקרובים (עד לבחירות) הבלוג הזה יהיה משועבד קצת לקמפיין של התנועה הירוקה. זו תהיה התרומה המרכזית שלי לקמפיין, מעבר להופעה בחוגי בית מדי פעם וכתיבת ניירות עמדה. לפני כחודשיים קיבלתי מייל, יחד עם עוד הרבה מעמיתי למכונים לחקר המדבר מאלון טל, שהזמין אותי להצטרף לתנועה הירוקה. התארגנות פוליטית חדשה שמטרתה להכניס לכנסת חברים מהארגונים הסביבתיים והחברתיים הרבים שקמו בשנים האחרונות, לשנות את השיח הפוליטי בארץ, ולהעלות את מדיניות הממשלה על פסים אמיתיים של קיימות. כתבתי על ההקמה כבר כאן
לפני כמה שבועות הועמדה בפני הועידה של המפלגה האפשרות לחבור למרצ בבחירות הקרובות. הועידה אז החליטה, בניגוד לעמדת ההנהגה וברוב מוחץ לא להיענות להצעה. במקביל היו שיחות עם מימד, אבל הם נפלו בגלל שמספר אחד של מימד היה עמי איילון שלא היה בדיוק מזוהה עם ענייני סביבה וחברה. עכשיו לאחר שעמי איילון פרש נפתחה הדרך להליכה המשותפת.
אני מאוד שמח על ההליכה המשותפת הזו יחד. אחד הדברים שמפריעים לי ביותר בכך שאנו מקימים מפלגה חדשה הוא שאני מרגיש שאנשים שבעים ממפלגות קטנות ונישה. אנשים מאוד מעוניינים במסר הסביבתי-חברתי של התנועה הירוקה, אבל רוצים שהוא יהיה חלק ממפלגה גדולה וקיימת. אני מקווה שעד שנגיע לבחירות נצרף אלינו את הירוקים (או את חלקם), ונגיע בחזית רחבה עוד יותר.
אני שמח על החבירה למימד גם משום שאני מאוד אוהב את המסר שלה. מסר של יהדות עם פתיחות, מסורת עם ראיית האחר וכיבוד מסורתו. הפרדת דת ומדינה, אבל לא הפרדת החיים מקדושתם. מסורת איננה בהכרח אופקים מצומצמים או שמרנות חשוכה, לא באדריכלות ולא בפוליטיקה. מבחינתי החשיבה הסביבתית היא חלק מהחזרה של המקודש אל חיי היום יום. מקומות מסוימים הופכים מקודשים בגלל המטען ההיסטורי שנלווה אליהם, או בגלל איכויותיהם המיוחדות שגם הם תולדה של תהליכים היסטוריים ארוכים. הרעיון הזה נמצא בעצם בבסיס השימור, בבסיס השמירה על מרחבים פתוחים, ועל מגוון המינים, או הפיכת אתר לפארק או לגן לאומי. אבל הקדושה קיימת גם בדברים פחות נראים לעיין כמו מרקם היחסים העדין שנוצר בשכונת מגורים שאנשים גרים בה הרבה שנים ואוהבים את רחובותיה, המכולת השכונתית, הגן והספסל. להיות ירוק זה להיות ער לדברים הללו, ולתת להם מימד של קדושה, כלומר ערך החורג מהערך הכלכלי שאנחנו יכולים לתת להם.
במיוחד אני אוהב את סעיף 4.5 במצע המדבר על תחבורה ציבורית בשבת אני מביא אותו כאן כלשונו:
"תאופשר בשבת תחבורה בשירות הציבור במסגרת שתוגבל ע"י הסדרים שיקבעו ברשויות המקומיות על-פי הצרכים ואופי האוכלוסייה באזור. ההסדרים השונים המתייחסים לתחבורה ציבורית יתייחסו להיקף וסוג כלי הרכב בהם ייעשה שימוש ויקבעו על בסיס איזון אינטרסים עם כלל הציבור."
אפשר להוסיף סעיף על יום שבת אחד בחודש ללא מכוניות.
הפגישה התקיימה בבית דניאל, וחניתי ברחוב קהילת קטוביץ ליד. רחוב מעניין משום שיש בו שדרה חד צדדית המדרכה המערבית יותר רחבה ומתוכננת כשדרה. הבניינים לאורכו הם בנינים דו קומתיים קטנים ונחמדים, הרחוב היה מלא אנשים שהלכו להם לכיוון פארק הירקון במזג האוויר האביבי שיש לנו החורף. הנה שתי תמונות:

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יודן  On 22 בדצמבר 2008 at 22:16

  אין לנו ניר עמדה עדיין לגבי הבידואים. אבל את יכולה להתרשם מהגישה הכללית לנושא של פלורליזם וכן לעקרונות אחרים שמדברים על בעיות סביבתיות. כמו כן את יכולה להסתכל על הרשימה ועל האנשים וגם שם להתרשם מהיכולת ומהגישה. נקווה שבעתיד יהיה גם ניר עמדה ברור בנושא הבדואים.
  האתר הוא: http://yeruka.org.il/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

 • ממי  On 22 בדצמבר 2008 at 13:11

  התוכל למסור מידע כלשהוא על עקרי הרעיון שלכם בענין הבדואים???

 • אופיר  On 22 בדצמבר 2008 at 10:39

  צריך להצביע לתנועה הירוקה, ולקוות שמרצ גם תכניס יפה. ככה תהיה בכנסת קואליציה של ירוקים

 • יודן  On 21 בדצמבר 2008 at 23:14

  לו למרצ היה סדר יום סביבתי חברתי באמת אולי לא הייתי הולך לחפש לי בית אחר. הבעיה היא שמרצ נתקעה בתחילת שנות ה – 90. ולא מספיק ניצן הורביץ אחד כדי לכסות את הערווה. אותו הטיעון אפשר להפעיל גם לגבי מרצ – ואם כך למה לא העבודה? הסיבה היא מאוד פשוטה. אני רוצה להכניס את שלושת האנשים הראשונים ברשימה שלנו לכנסת, ועבירת אחוז החסימה כמעט תבטיח את זה. אני מעדיף אותם על מקומות 6-9 במרצ.

 • יודן  On 21 בדצמבר 2008 at 23:09

  התשובה היא כן. זה בדיוק המבדיל אותנו מהמפלגה השניה שקוראת לעצמה הירוקים. התפיסה שלנו היא סביבתית-חברתית, ואי-שוויון הוא אחד מהמרכיבים של בעיות סביבתיות.

 • ממי  On 21 בדצמבר 2008 at 21:27

  האם תהיו מוכנים להכנס בעובי הקורה
  ולתת דעתכם על בעיותיה של הפזורה הבידואית בנגב??
  זו שאלה סביבתית מאין כמוה שמשום מה התנועות ה"סביבתיות"מסרבות לגעת בה.
  הידעתם שבמרבית ממקומות מושבם בוחרים אנו לזרוק את אשפתנו??
  "רמת-.חובב" היא רק דוגמא אחת לקטסטרופה הסביבתית שבתוכה הם נמצאים.

 • אבנר  On 21 בדצמבר 2008 at 18:25

  סיכוייכם לעבור את אחוז החסימה קלושים, עם או בלי מימד. לא חבל לגזול חצי מנדט ממרצ ולהשליכו לפח?

 • אבנר  On 21 בדצמבר 2008 at 18:25

  סיכוייכם לעבור את אחוז החסימה קלושים, עם או בלי מימד. לא חבל לגזול חצי מנדט ממרצ ולהשליכו לפח?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: