עיצוב ירוק – על סמינר ירושלים לארכיטקטורה 2009

מגיע כל הכבוד ליד הנדיב על ארגון הסמינר השנה. כמות האדריכלים והסטודנטים שהגיעה גם היא הראתה על הצמא הקיים בארץ לנושא הזה של אדריכלות ירוקה, ואולי סתם לקצת התבשמות מניחוח העולם הגדול באדריכלות.

מה שהיה מענין לי במיוחד ברשימת האורחים, הוא שכולם אנשים שפעילים כבר הרבה שנים. חלקם התחילו את עבודתם בתחום הזה של אדריכלות מקיימת עוד בשנות ה-70, כאשר היה הגל הראשון של אדריכלות ביו-אקלימית. הרבה שנים שאת הכותרות הראשיות תפסו כוכבים אחרים ששרו שירים של חופש מוחלט וחוסר אחריות סביבתית. רק השנים האחרונות עם המשבר הסביבתי, ההתחממות הגלובלית, עליית מחירי הנפט והמשבר הכלכלי מחזירים את הנושאים הללו למודעות רחבה. כמה מהדוברים הדגישו שחשוב שלא לראות את הנושא הזה כאופנה חולפת, אלא שהתכנון הירוק צריך להפוך לסטנדרט, להיות פשוט הדרך שבה מתכננים.

לא ראיתי את כל הדוברים. הייתי רק ביום הראשון והשני של הכנס. מבין הדוברים שראיתי הכי הרשימו אותי היו סטפן בייניש הגרמני, וקי פו לאם המאלזי העובד בארה"ב. שניהם גם הצטיינו בצניעות ובהומור במצגות שלהם. במידה מסוימת הם מייצגים שתי גישות הפוכות לאדריכלות. בזמן שבייניש אמר שאי אפשר להכליל את הנושא הזה של תכנון ירוק לנוסחאות ולכללים, אלא יש להתחיל כל פרוייקט מהתחלה, וכאילו להמציא את הקיימות מחדש בכל מקום ומקום. דווקא קי פו לאם המאלזי הראה איך אפשר באמצעות כלים של דיאגנוזה של בנינים, הן בשלב התכנון, והן לאחר בנייתם, להגיע לפרוצדורות וכללים שניתנים ליישום רחב יותר. זה אולי השתקף גם בפרוייקטים שהם הראו. בייניש הראה פרוייקטים של מבני ציבור גדולים ומיוחדים. באמת כל אחד מהם הוא מקרה מיוחד. קי פו לאם, דיבר על בנייני משרדים ספקולטיביים ושדרוגם, על בניית בתי ספר חדשים לאלפיהם בשיקום מחוז סצ'ואן אחרי רעידת האדמה, ועל הצורך למצוא כלים פשוטים שיאפשרו לקבל החלטות נבונות לגבי האור, האקוסטיקה והאקלים בתוכם בתנאים משתנים. ברור שאין סיכוי לפתור בעיה מקנה מידה כזה על ידי תכנון יחודי לכל בנין ובנין.

דווקא קן יאנג, יו"ר הכנס, למרות אישיותו הנעימה והכריזמטית לא הרשים אותי במיוחד. יש משהו פשטני בניתוח שלו של המערכות השונות שמהוות תשתית לחיים האנושיים, והאם העלאת פסי ירק על גבי גורדי שחקים הופכת אותם לירוקים יותר? אחר כך הראה דווקא פו לאם איך העבודה שלו בניהול הביצועים של בניינים, עזרה להפוך את הבניינים של קן יאנג בסינגפור לירוקים.

אני מקווה שהאדריכלים שבאו לכנס, והסטודנטים התרשמו כמוני מהרצינות ומהחקירה היסודית, השימוש בסימולציות והנכונות להסתכן שאיפיינו את המרצים השונים, ושהנסיונות ליישם דברים כאלה יעשו ברצינות ולא בשטחיות.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • איל מורג  On 8 במרץ 2009 at 19:18

  כאשר שאלתי כמה מהמישתתפים בכנס שאלה בנושא שינויי אקלים קיבלתי את הרושם שבמיקרה הטוב האדם ראה את הסרט של אל גור וגם זה מוטל בספק. ידע מעודכן מעבר לא היה לאף אחד מחמשת הנישאלים בסקר שלי. גם סיקרון דומה בין סטודנטים לתואר שני בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה הניב תוצאות דומות

  ובשני המיקרים מדובר על אקדמאים בעלי התענינות משמעותית בנושאים ירוקים

  ובנושא החשוב של עשרת אלפי השנים הבאות שכבר משפיע עלינו היום

 • שחר  On 29 בינואר 2009 at 19:23

  גם אני הייתי שם ונהנתי מאוד מבייניש ולאם, שכמו שאמרת, ניחנו בהומור ולא רק בכישרון. דווקא התרשמתי מינג, לא נתקלתי קודם בראייה כל כך הוליסטית.
  היית בהרצאה של אלמה דורמיסביץ'? לא היו שם זיקוקים, אלא גישה ממש מאתגרת – למה לבנות ולהרוס כל כך הרבה כשאפשר להמשיך להשתמש בבתים קיימים.

 • gerson  On 29 בינואר 2009 at 10:52

  נושא שקיים בארץ די הרבה שנים, עם מח' פעילה באוניברסיטת בן גוריון המרכז לחקר המדבר וחוקרים בעלי שם בינלאומי כברוך גבעוני ואחרים, החרו להתיחס לשולי ולא רציני.
  הכנס התמקד בעולם האנגלו סקסי המסחרי וגם הנספחים היו בעיקר בוגרי/שותפי הקהילה הזאת וללא השתתפות אמיתית של ארופאים-הרצוג, מזמן פרש מעבודה ואכן הציג פרויקטים משנות ה70-80, ודווקא ה"עיר" מייצג בעיקר גישה של בניה ציבורית של שנים אלו.
  בייניש עצמו הגיש גישה אמיתית וכנה וגם אני מזדהה עם אותם מרצים שציינת, כולל יאניס
  סה,כ הכנס היה חלש,לא עמוק ולא השתתפו בו הבולטים בתחום
  לדעתי פספוס ולא מספיק רציני, ובעיקר ניכר היה שהמארגנים אינם בקיאים בתחום-מרכז הכנס הציג תיזה הקשורה לדוקטוראט שלו (שנות ה70-80).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: