פיתוח ושיקום המרכז העירוני בירוחם

בימים האחרונים אני שוקד יחד עם צוות מקצועי מהמחלקה ויועצים חיצוניים על השלמת התכנית לפיתוח ושיקום המרכז העירוני בירוחם. פרוייקט זה נעשה במסגרת הקול הקורא לפרויקטים לשיקום מרכזי ערים שהוציא משרד הפנים בשנה שעברה. ירוחם היתה אחת הערים שזכתה במימון לתכנון. המאמר נכתב לפרסום בעיתון המקומי, ובעיתון האזורי.

לפני כשבועיים קיימנו בירוחם את סדנת התכנון לפיתוח המרכז העירוני של ירוחם. בסדנא עבד צוות התכנון, יחד עם הצוות המוביל את הפרוייקט במועצה. התחלנו עם מיפוי תחושות האנשים ברחוב הראשי ובמרכז המסחרי (ראו תמונה מצורפת), קיימנו פגישה מיוחדת עם הסוחרים, פגשנו עשרות בעלי עניין במרכז ושוחחנו אתם על מה אפשר לעשות כדי לשפר אותו, קיימנו שתי פגישות עם ועדת ההיגוי, ושני דיונים ציבוריים בככר העיר. במפגש בראשון הצגנו את החזון שלנו למרכז וקיימנו דיון בשולחנות עגולים עם התושבים, ובשני הצגנו את עיקרי התכנית שגובשה במהלך הסדנא וקיימנו דיון ציבורי פתוח.

רבים הרעיונות שעלו על ידי אנשים שונים במהלך הסדנא, ואנו עדיין מעבדים אותם לתכנית מסודרת שאותה נציג בפני ועדת ההיגוי של הפרוייקט בחודש הבא. לאחר אישורה על ידי ועדת ההיגוי, נשלח את התכנית למשרד הפנים בתקווה לזכות במימון לפרוייקט כולו. כאן ברצוני לשתף אתכם בעיקרי הרעיונות שעלו ואשר עליהם תתבסס התכנית.

מסקר הרגלי הצריכה שערכנו וממיפוי התחושות, התברר כי ישנו חוסר שביעות רצון רב ממרכז העיר, וציפייה רבה לשיפורו. במיוחד צוין חוסר הגיוון בחנויות שבמרכז העיר, והמבחר המצומצם של מוצרים שיש בהם. מהערכת הפוטנציאל הכלכלי הקיים בישוב שביצענו בסדנא התברר, כי יש פוטנציאל כלכלי לא מנוצל במרכז שניתן לבנות עליו לפיתוחו, אך לשם כך יש צורך בפעולה משותפת של כל הגורמים הנוגעים בדבר: בראש וראשונה הסוחרים עצמם, אשר צריכים להתאגד יחד בארגון סוחרים. יחד איתם צריכים לפעול המועצה, המתנ"ס, מרכז אופק, החברה הכלכלית, קרן ירוחם, ועמותת התיירות. כדי להצליח בשיתוף פעולה זה יש למנות אחראי לפעולות במרכז. הוא (או היא) ייזום וירכז את כל הפעילות לקידום המרכז, ויהיה אחראי על תחזוקתו השוטפת. ישנה כבר הבטחה, של המרכז לטיפוח יזמות (מט"י) דימונה – ירוחם, לסייע הן בהקמת ארגון הסוחרים, והן במימון הפונקציה של אחראי המרכז.

מיפוי תחושות של התושבים במרכז ירוחם

נושא אחר שעלה שוב ושוב בשיחות עם הסוחרים, התושבים ובעלי העניין השונים הוא המחסור באירועים במרכז. סעיף מרכזי בפרוייקט יהיה תקציב אירועים שנתי למרכז, ובעיקר לככר העיר. אירועים אלה יכללו אירועים שבועיים כמו שוק אמנים, חודשיים, עונתיים, שנתיים וחד פעמיים. האירועים יפנו לא רק לקהל מקומי, אלא לתושבי האזור כולו, ולתיירים.

כדי להגדיל את הגיוון במרכז, הפרוייקט יציע סיוע, אם על ידי שידוך יזמים חדשים לחנויות פנויות, ואם על ידי רכישת החנויות הריקות והשכרתן במחיר תחילתי נמוך לעסקים חדשים אשר יגדילו את המגוון הקיים במרכז עם פעילויות חדשות ונוספות – ובמיוחד בעלות אופי מקומי. כמו כן מומלץ לאתר ולהקים מרכז מבקרים לירוחם, יחד עם מרכז לקיימות עירונית – אשר יהוו מקום שבו ניתן לקבל מידע על העיר, ועל יוזמות כלכליות, חברתיות, סביבתיות ותרבותיות בתוכה.

למרות שרמת הפיתוח של הככר העירונית ורחוב בורנשטיין טובה יחסית – יהיה צורך להשקיע גם בשיפור התשתית הפיזית. הפרוייקט מציע: הצרה והאטת התנועה ברחוב בורנשטיין מול המועצה כדי להקל על החציה בקטע זה, ולהפוך את הרחוב לבטוח ונעים יותר להולכי רגל. הצללה משמעותית לאורך רחוב בורנשטיין, בככר העיר ובאזור השוק, סגירת חצרות התפעול של העסקים מכיוון המרחב הציבורי, ושיפור חזות כולל של חזיתות החנויות.

לבסוף, כדי להוסיף תושבים לאזור המרכז, אשר יתרמו לחיות המרחב הציבורי, ויגדילו את כמות הקונים הפוטנציאליים מצד אחד, ומצד שני כדי לתת מענה לצורך בדיור בהשכרה לזוגות צעירים המעוניינים להשתקע בירוחם, או לסטודנטים הלומדים בבאר שבע או במדרשת בן גוריון, יש כוונה לקדם במסגרת הפרוייקט, בניית מגורים להשכרה במספר שטחים ריקים הנמצאים בסביבות המרכז.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • נועם סנדרוסי  ביום 25 באפריל 2018 בשעה 16:39

    להציר את הכביש עלול להיות מסוכן ויכול לגרום להרבה תאונות אם אנחנו רוצים לתת תרופה למכה כידי מאוד שהכביש יהיה חד סטרי בנוגע לזוגות צעירים או אנשים בכללי שיבוא לגור בירוחם צריך לבנות עוד הרבה דברים שימושים למשל (קניון) עכשיו בטח תגידו שאין אנשים בשביל זה לא יהיה אנשים אם לא יהיה להם בשביל מה לבוא אנשים מעדיפים לגור במקום שיש בו את כל הצרכים שהם צריכים בשביל לחיות
    לעשות סדנאות וכל מיני חוגים לא יעזרו לירוחם להביא אנשים
    ירוחם צריכה ראש עיר חזק שבאמת לחשוב לו הפיתוח של ירוחם ומתגוררים בה לבנות עוד הרבה ברים הרבה מקומות בילוי כמו (מועדון) נכון שזה נשמע קצת מופרח אבל אם לא נעשה את זה אנשים לא יגיעו
    שירוחם תבנה לאנשים את הצרכים שהם צריכים בשביל לגור כאן יהיה פה לא 10000 אלה 40000 תושבים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: