עד כמה מיטיבה העיר שלכם

אמילי סילברמן (וגם כאן) ביקשה ממני לפני זמן מה לבנות שאלון שניתן יהיה לחלק אותו ליושבי המאהלים כדי ושישמש כלי עזר למחשבה על איכות העיר. בשיחה בינינו חשבנו על כך שהמחאה הנוכחית היא בעצם מחאה על הזכות לעיר. למי שרוצה לגור בתל-אביב זה מאבק על עצם האפשרות לרכוש או לשכור דירה בעיר שהפכה יקרה מדי בשביל אנשים רגילים. עבור תושבי הפריפריה – הפנים והחוץ מטרופולינית – המאבק הוא על כך שתהיה להם עיר. כי רוב הערים בישראל אינן ערים מיטיבות, ואינן מאפשרות חיים מלאים.

בהקשר הזה כדאי גם לחזור ולקרוא בספרה של ארנה קזין על העיר כתרבות מיטיבה (רשימת ביקורת שלי והפניה לאתר הספר כאן).

בניתי את השאלון על בסיס עקרונות מרחב, ועל סמך עקרונות שקיבלתי מאמילי בניהול עירוני. הנה השאלות כאן לפניכם:

11 האיכויות שעושות את העיר למקום שטוב לחיות בו

מרחב עירוני

 1. מרכז העיר ורחובות לאנשים: האם המסחר במרכז העיר פעיל? האם הוא משמש כמוקד לפעילות חברתית ואירועים? האם רחובות העיר נוחים, בטוחים ומעניינים להליכה ברגל?
 2. מגוון אנשים: האם גרים בעיר אנשים שונים ממך? חילוניים או חרדים? ערבים? עובדים זרים? עניים? מה מידת הקשר שלך עם אנשים אלה? האם ישנם מקומות שלכולם נוח להיות בהם?
 3. מגוון שימושים: האם מקומות עבודה ותעסוקה שלובים באזורי המגורים? האם יש מגוון גדול של שירותים ועסקים בעיר?
 4. שימוש יעיל בקרקע: האם ישנו שימוש יעיל בקרקע בעיר? האם ישנם שטחים פתוחים עזובים? האם ישנם מוסדות שהשימוש בהם מועט? האם ישנם אזורים עזובים שניתן היה לעשות בהם שימוש אינטנסיבי יותר?
 5. נגישות ומגוון אפשרויות תחבורה: האם ניתן להגיע לעבודה, לבתי הספר ולמוקדי מסחר ברגל? האם התחבורה הציבורית נוחה, זמינה, ומאפשרת להגיע ליעדים הדרושים בזמן סביר? האם יש עידוד לנסיעה באופניים? להליכה ברגל?
 6. מבני ציבור, פארקים, גנים ציבוריים מורשת וזהות מקומית: האם יש גנים ציבוריים בטווח הליכה ממגורים? האם הגנים הללו מטופחים ומזמינים שימוש? האם מבני הציבור מהווים מקור לגאווה וזהות קהילתית? האם יש מודעות למורשת המקומית וטיפוח שלה?

ניהול עירוני

 1. חלוקת התקציב העירוני בין נושאים שונים (חינוך, רווחה, תשתיות, תרבות, ביטחון): האם את/ה יודע/ת איך מתחלק התקציב העירוני? האם החלוקה הזו משקפת את סדר העדיפויות שלך?
 2. חלוקת התקציב העירוני בין שכונות שונות בעיר: האם כל השכונות זוכות לרמת השקעות ותחזוקה שווה?
 3. חלוקת התקציב העירוני בין אוכלוסיות שונות לפי מוצא, מגדר, ילדים, קשישים, בעלי מוגבלויות: האם חלוקת המשאבים צודקת ותואמת את הצרכים?
 4. שקיפות והשתתפות בקבלת החלטות: האם תושבים משתתפים בקבלת החלטות בעיר? האם הנושאים להחלטה, הדיונים וההצבעות נגישים לציבור?
 5. מעקב אחרי ביצוע ושיפורים: האם יש מעקב ובקרה אחרי יישום המדיניות העירונית? האם יש מאמץ לשפר את השירות לאזרח? האם יש לך אפשרות להשפיע על שיפור בהתנהלות העירונית?

אפשר לענות לשאלון בסולם של 1-5 כאשר 1 הוא הציון הנמוך ביותר ו – 5 הגבוה ביותר. אם תעשו את זה יחד עם אנשים אחרים, תראו כמובן שיש דעות שונות, הנובעות הן מהתרשמות אחרת בקשר לעיר, והן מערכים שונים באשר למה חשוב יותר ומה חשוב פחות בעיר. אם אתם מעוניינים להשתמש בשאלון אפשר להוריד אותו כאן: Good city survey 2.

תוספת 24.08.11: הודות ליובל ועל פי רעיון של גיא ניתן לענות על השאלון ישירות באינטרנט כאן. לאחר מכן אתם יכולים לראות את התוצאות כאן.

ואם אתם רוצים לדעת קצת יותר על הערכים העירוניים שלכם. אתם יכולים לנסות את השאלון האינטרנטי שהוכן על ידי BMW Guggenheim Lab. כאן ישאלו אתכם 10 שאלות, ועל פי תשובותיכם יסווגו את הערכים העירוניים שלכם, ואיזה עיר הכי מתאימה להם. כדאי לנסות כמה פעמים, כי התשובות לשאלות הספציפיות לפעמים נותנות הטיה שונה. אני ניסיתי פעמיים, ופעם אחת יצאה לי לונדון כעיר המתאימה לי ביותר, ופעם שניה סן פרנסיסקו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: